Dziecko u dentysty

Prawidłowa profilaktyka i leczenie zębów stanowią podstawę do tego aby przez długie lata cieszyć się ładnymi, a przede wszystkim własnymi zębami bez niepotrzebnego bólu i cierpienia oraz wydawania fortuny na leczenie. Aby zachować swoje uzębienie na lata, należy zacząć o nie dbać już w najmłodszym wieku. O ile wizyty kontrolne nie sprawiają u większości młodych pacjentów problemów, o tyle w sytuacji, gdy konieczne staje się założenie plomby, często zaczynają się schody. Pomóc w zachęceniu dziecka do niezbędnych odwiedzin w gabinecie może doświadczony lekarz. Toruń (opinie z dentysta-stomatolog.com) to miejscowość w której znajdzie się kilku dentystów, którzy dzięki sprytnemu podejściu i znajomości psychologii dziecięcej pomogą najmłodszym opanować lęk.

Rodzice często w rozmowach z dziećmi popełniają dwa kardynalne błędy, które często skutkują rozwojem strachu przed wizytą w gabinecie a nawet atakami histerii lub paniki. Po pierwsze, niektórzy straszą pociechy wizytą u dentysty, mówiąc im na przykład, że jeśli będą niegrzeczne to pan wyrwie im ząbek. Trudno się dziwić, że w takiej sytuacji dzieciaki są przerażone a przecież pobyt w gabinecie jest koniecznością a nie karą i zależy od stanu uzębienia, a nie od zachowania malucha. Po drugie, niektórzy oszukują, że dana procedura nie jest bolesna ani nieprzyjemna, licząc na to, że dziecko da się oszukać i potulnie pójdzie do dentysty. Owszem, malec da się zwieść ale tylko raz, a potem straci zaufanie do opiekuna. Następne wizyty będą okupione ogromnym lękiem i niechęcią – i to zupełnie normalna reakcja malca na kłamstwo rodzica. Lepiej więc powiedzieć wprost o dyskomforcie, ale nie podkreślać cierpienia a walory lecznicze i profilaktyczne zabiegu. Dobry stomatolog potrafi porozmawiać z dzieckiem, dostosowując argumentację i tłumaczenie do jego wieku i charakteru, ale zawsze traktując małego pacjenta poważnie. Pomocą mogą tu służyć maskotki i materiały edukacyjne związane z pracą dentystyczną. Pluszowy ząbek lub system punktów i nagród mogą znacznie uprościć sprawę i zapobiec atakowi paniki. Ogromną różnicę w podejściu dziecka do wizyt stomatologicznych powoduje mądre tłumaczenie rodziców i zacięcie pedagogiczne dentysty. Toruń jest miastem w którym nie brak gabinetów, warto więc wybrać sobie stomatologa, który ma doświadczenie w pracy z małymi pacjentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>