Co to są recesje dziąsłowe?

Choroby jamy ustnej to grupa wielu schorzeń, obejmujących nie tylko zęby, ale także tkanki je otaczające. Zwykle nie wiemy na czym polegają choroby dziąseł, przyzębia. Do lekarza zgłaszamy się zbyt późno. Warto dowiedzieć się, jakie objawy powinny nas zaniepokoić. Samokontrola pozwoli utrzymać nasze zęby w jak najlepszym porządku przez wiele lat. Jedną z patologii jamy ustnej są recesje dziąsłowe. Na czym polega ten problem? Dziąsło jest jednym z elementów przyzębia. Zaliczamy tutaj także m.in. kość, ozębną, naczynia krwionośne i nerwy. Mówiąc ogólnie, przyzębie oznacza wszystkie tkanki, które znajdują się w jego sąsiedztwie. Jego budowa jest dość skomplikowana. Choroby przyzębia to także dość tajemniczy temat. Recesja dziąseł polega na obniżeniu dziąsła, tak że korzeń, który powinien być przykryty, zostaje odsłonięty. W zaawansowanych przypadkach odsłonięta jest nawet kość.

Jakie objawy może powodować recesja dziąseł? Jedną z dolegliwości jest nadwrażliwość zębów. Recesja jest często także zauważana przez pacjenta, jako nieestetyczny, ciemny fragment zęba. Wiele osób bagatelizuje ten problem, traktując go jako defekt kosmetyczny. Jednak nadmiernie odsłonięte elementy zęba, są bardzo podatne na działanie bakterii. Bardzo często recesja dziąseł sprzyja próchnicy. Jako że najbardziej narażony jest w tym przypadku korzeń, łatwo może dochodzić do zapalenia miazgi. Z kolei ta choroba wymaga zwykle leczenie kanałowego z uśmierceniem zęba. Diagnostyką recesji dziąseł zajmuje się wykwalifikowany dentysta. Łódź to miasto, w którym znajdziemy liczne gabinety stomatologiczne. Ocena dziąseł, najlepiej przy użyciu specjalnych przyrządów, pozwoli lekarzowi na rozeznanie naszej sytuacji. Dokładny wywiad rozwieje wszelkie wątpliwości. Wiele chorób jamy ustnej wynika z nieumiejętnej lub niedostatecznej higieny jamy ustnej. Jeśli mamy wątpliwości, co do prawidłowości wykonywanych przez nas zabiegów, na wszelkie pytania odpowie nam stomatolog. Łódź posiada szeroką bazę gabinetów dentystycznych. W przypadku recesji dziąseł, problemem może być nieprawidłowa technika szczotkowania zębów. Dlatego rozmowa z lekarzem i poinstruowanie pacjenta ma tutaj kluczowe znacznie. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby, konieczne może być wykonanie zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej.

 

Jedna myśl na temat “Co to są recesje dziąsłowe?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>